توصیف ظریف از طرح راه ابریشم جدید چین

به گزارش مجله آراد، وزیر امور خارجه کشورمان ابتکار عمل چین برای راه ابریشم جدید را یک گزینه مهم و راهبردی برای جامعه جهانی توصیف کرد.

توصیف ظریف از طرح راه ابریشم جدید چین

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش مجله آراد، محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی دولتی چین (سی جی تی ان) گفت: ایران و چین به قدمت هزاران سال روابط داشتند, دو کشور بخشی از جاده ابریشم قدیم بودند, بنابر این روابط ما فقط روابط معاصر و امروزی نیست بلکه روابط ما تاریخی است که چندین هزاره قدمت دارد. ما همچنان نیز روابط خواهیم داشت. احتمال حضور ما در ابتکار عمل یک کمربند- یک جاده (راه ابریشم جدید) - که رئیس جمهور شی (جین پینگ) پیشنهاد نموده است - وجود دارد. از نظر ما این ابتکار عمل یک گزینه مهم و راهبردی برای جامعه بین المللی محسوب می گردد تا کشورها وارد روابط مسالمت آمیزی شوند که منفعت متقابل به همراه دارد. برنامه و راستا اقدام ما همین است. معجزه مالی که چین با دوراندیشی و استقلال, آن را نمایندگی می نماید با تمرکز این کشور روی نیازهای جمعیت چین و رشد مالی این کشور بوده است. چین به دنبال توازن جدی روابط در سطح دنیای است.

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: نیازی به خروج ما از این توافقنامه (برجام) نیست. همانطور که می دانید این توافقنامه براساس بی اعتمادی متقابل مورد مذاکره نهاده شد. من درباره آینده بسیار خوش بین هستم و تنها علت خوش بینی من فقط یک دلیل است. دلیلش این است که ایران هرگز برای پیشرفت, دستاوردها و بقای خود روی دنیا خارج (از ایران) تکیه ننموده است. ما روی مردم خود تکیه می کنیم. به نظر من ایران نه تنها دوام خواهد داشت بلکه رونق هم خواهد داشت هرچند این فشارها وجود دارد. این کاری است که ما در 40 سال گذشته انجام دادیم.

محمد جواد ظریف در ادامه تبادل نظر با شبکه تلویزیونی سی جی تی ان چین به پرسش های دیگری درباره ایران پاسخ داد.

شوی جونی مجری این شبکه چینی درباره سفر ظریف به فرانسه و تمایل رئیس جمهور ترامپ برای دیدار با رئیس جمهور روحانی پرسید و گفت: رئیس جمهور ایران نیز خاطر نشان کرد که چنین دیداری ممکن است رخ دهد و او نیز برای تبادل نظر با طرف آمریکایی آمادگی دارد.

ظریف در پاسخ گفت: نمی دانم! ما ماهها مذاکره با آمریکا را در بالاترین سطوح داشتیم و این مذاکرات منجر به دستیابی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شد. اکنون این آمریکا است که باید تصمیم بگیرد. ما هرگز جلسه مذاکرات را ترک نکردیم. ما براساس برجام هر سه ماه یکبار با سایر اعضای برجام جلسه داریم و آمریکا نیز تا ماه آوریل سال 2018 در این جلسات حضور داشت. در ماه مه سال 2018 آنها تصمیم گرفتند میز مذاکرات را ترک نمایند. آنها می دانند که بلیط برگشت به میز مذاکره چیست؟ آنها باید عضوی از برجام باشند تا بتوانند وارد مذاکرات شوند.

مجری سی جی تی ان گفت: برداشت من این است که اگر بهبود یا پیشرفت بیشتری از طرف شرکای اروپایی ایران در توافقنامه هسته ای صورت نگیرد و نیز اگر آمریکا اقدامات مثبت بیشتری انجام ندهد در این صورت ایران در راستا خروج خود از توافقنامه جلوتر خواهد رفت؟

محمد جواد ظریف گفت: ما نیازی به خروج از توافقنامه نداریم. این توافقنامه براساس بی اعتمادی متقابل - به خصوص بین ایران و آمریکا - مورد مذاکره نهاده شد. به همین علت است که ما در توافقنامه هسته ای ساز و کارهایی برای حل کردن مسائل مربوط به نقض ها و اقدامات جبرانی در نظر گفتیم. یکی از این اقدامات جبرانی برای ایران کاهش تعهدات بود. این دقیقا همان کاری بود که ما کردیم. پس از خروج آمریکا از برجام ما به مدت 15 ماه صبر کردیم و پس از آنکه تقریبا هیچ منفعت مالی در اختیار مردم ایران قرار نگرفت. ما دوازده ماه به اروپا فرصت دادیم و سه ماه قبل از برداشتن نخستین گام ها نیز به آنها گفته بودیم که قصد داریم چنین کاری کنیم. این اقدامات ایران در چارچوب برجام است و به معنی خروج از برجام نیست. مرحله بعدی(کاهش تعهدات ایران) در ماه سپتامبر خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفت آمریکا باید مانع تراشی در راستا عادی شدن روابط مالی سایر کشورها با ایران را کنار بگذارد.

مجری از محمد جواد ظریف پرسید: شما در 24 ساعت گذشته سفر غیرمنتظره ای به فرانسه داشتید و به اجلاس گروه هفت رفتید. آیا به ما می گوئید که چگونه این امر رخ داد؟

محمد جواد ظریف در پاسخ گفت: من روز آدینه دیداری با رئیس جمهور مکرون داشتم. ما در دیدار روز آدینه درباره چگونگی پیشبرد تبادل نظرهای وی با رئیس جمهور حسن روحانی در چند هفته گذشته, بحث و تبادل نظرهایی داشتیم. ما درباره احتمالات تبادل نظر کردیم و تمرکز تبادل نظرهای ما روی این موضوع بود که اروپایی ها چگونه می توانند به تعهدات خود در برجام عمل نمایند تا ایران بتواند به تبعیت کامل از توافقنامه بازگردد.

ظریف اضافه نمود: ما روز آدینه در پاریس بحث و تبادل نظری خوبی داشتیم. من شنبه شب تماس تلفنی همتای فرانسوی خود را دریافت کردم که از من دعوت نموده بود تا به بیاریتس بروم و تبادل نظرهای بیشتری داشته باشم. مجری سی جی تی ان در ادامه پرسید: پس شما به تازگی از پاریس بازگشته اید!

به گزارش خبرگزاری صدوسیما، وزیر خارجه کشورمان گفت: بله, آنها خواهان تبادل نظرهای فنی بیشتری بودند و ما تبادل نظرهای مفصلی با وزیر خارجه فرانسه و وزیر دارایی فرانسه داشتیم, من با همکاران خود از وزارت خارجه ایران و بانک مرکزی ایران در آنجا بودیم. ما همچنین دیداری با رئیس جمهور مکرون داشتیم. من گفته بودم که باید فرانسه را ترک کنم تا بتوانم به موقع به چین بیایم و با وانگ یی وزیر خارجه چین دیدار داشته باشم. من پس از چهار ساعت حضور در بیاریتس فرانسه را ترک کردم.

مجری گفت: پس شما در بیاریتس فقط چهار ساعت توقف داشتید! ظریف گفت: چهار ساعت بود. من از فرودگاه به اجلاس رفتم و از اجلاس به فرودگاه بازگشتم. بحث های خوبی بود. تمرکز تبادل نظرها روی این مسئله بود که اروپا چگونه می تواند تعهدات خود را اجرا کند؟ چون همانطور که می دانید توافقنامه هسته ای بر دو پایه راسخ است. یک پایه این توافقنامه این است که برنامه هسته ای ایران همچنان صلح آمیز باقی بماند و پایه دومش این است که بقیه کشورهای دنیا روابط مالی خود را با ما عادی نمایند. متاسفانه رئیس جمهور ترامپ اولویت نخست خود را به جلوگیری از عادی شدن روابط مالی با ایران تبدیل نموده است و مشغول تروریسم مالی علیه مردم ایران شد و مشغول اقدامی شد که خودش آن را جنگ مالی با مردم ایران نام نهاد. ما دو گزینه داریم. گزینه نخست این است که رئیس جمهور ترامپ رویکرد خود را کنار بگذارد, ما همچنین روی این موضوع تمرکز کردیم که رئیس جمهور مکرون نیز روی این احتمال کار کند که آمریکا را به تبعیت از توافقنامه بازگرداند. ما به وی (مکرون) گفتیم که چه چیزی ضروری است؟ یعنی گفتم که آمریکا باید اذیت کردن دیگر کشورها و ممانعت از عادی سازی روابط مالی آنها با ایران را متوقف کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 335

به "توصیف ظریف از طرح راه ابریشم جدید چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیف ظریف از طرح راه ابریشم جدید چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید