تشدید جنگ در افغانستان تکرار سناریوی ویتنام است، دولت کابل موازنه قدرتمندی در مقابل طالبان نیست

به گزارش مجله آراد، کارشناس ارشد مرکز مطالعاتی ویلسون اعلام نمود تشدید جنگ در افغانستان تکرار اشتباه 50 سال گذشته آمریکا در ویتنام است، زیرا نیروهای آمریکایی در برابر دشمنی نامتقارن، خستگی ناپذیر، مقاوم و درگیری بی انتها قرار گرفته اند.

تشدید جنگ در افغانستان تکرار سناریوی ویتنام است، دولت کابل موازنه قدرتمندی در مقابل طالبان نیست

سفر به دل زیباترین منطقه آسیا را با تور ویتنام تجربه کنید.

به گزارش دفتر منطقه ای مجله آراد، مایکل کوگلمن کارشناس ارشد در امور آسیای جنوبی و افغانستان در واکنش به طرح پیشنهادی ژنرال های نظامی آمریکا موسوم به طرح جنگی مک ماستر به خبرگزاری سی ان ان گفت : در حالی که مخالفان مسلح دولت در افغانستان قدرت گرفته اند، اما متاسفانه آمریکا در حال تکرار تجربه اشتباه ویتنام قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: نیروهای آمریکایی در افغانستان در حال حاضر در مقابل دشمنی نامتقارن، خستگی ناپذیر، مقاوم و جنگی بی خاتمه قرار دارند که امکان برد آن با تشدید جنگ وجود ندارد.

کوگلمن توضیح داد با در نظرداشتن وضعیت حساس فعلی باید جنگ افغانستان را مورد آنالیز قرار داد، زیرا دولت ترامپ درصدد تعین استراتژی جدید خود در قبال این کشور است که احتمالا به گسترش حضور نظامی آمریکا در افغانستان خواهد انجامید.

تشدید جنگ در افغانستان اشتباه است

وی تاکید نمود: تشدید جنگ در افغانستان اشتباه بزرگی است، زیرا این اشتباه به طولانی شدن جنگی می انجامد که هیچ امیدی برای پیروز شدن آمریکا در آن وجود ندارد.

این کارشناس ارشد در رابطه با طرح جنگی مک ماستر گفت: مشکل این طرح تکیه بر اعزام نظامیان بیشتر آمریکایی به افغانستان است طرحی که قبل از این با مقیاس وسیعتری یعنی با اعزام صدهزار نیروی آمریکایی در سال های 2010 و 2011 میلادی آزمایش شد.

کوگلمن اضافه کرد: تکیه بر استدلال حرفه ای شدن نیروهای امنیتی افغان و اعزام سرباز بیشتر به افغانستان، امکان دارد که طالبان را در وضعیت دفاعی قرار دهد و در واقع دست کم دریافت قدرت و نفوذ این گروه محسوب خواهد شد.

کارشناس آمریکایی با اشاره به این که رهبران طالبان در خاک پاکستان از پناهگاه های امنی برخوردار هستند نیز توضیح داد با وجود پناهگاه های امن مخالفان مسلح دولت کابل در بیرون از مرزهای افغانستان جنگ و درگیری در این کشور هیچگاه خاتمه نمی یابد.

دولت کابل موازنه قدرتمندی برای طالبان نیست

وی ادامه داد که علاوه بر این دولت کابل موازنه ای قدرتمند در مقابل طالبان محسوب نمی شود، زیرا این دولت، ضعیف، آغشته به فساد اداری و دشمنی های شخصی است که به سختی به اساسی ترین وظایف خود عمل می نماید، پس کمتر می تواند به اعمال سیاستی موثر برای رویارویی با شورشیان بپردازد.

به گفته کوگلمن، با ظهور داعش در افغانستان طالبان توانستند خود را گروهی متعادل تر و جایگزینی مناسب تری برای توحش داعش معرفی نمایند، که همه این عوامل باعث شد تا طالبان قدرت بگیرند، امکانات و نیروی بیشتری جذب نمایند و دیگر اینکه طالبان به عنوان یک گروه شورشی می داند که چگونه در بین مردم محبوبیت کسب کند.

کارشناس آسیای جنوبی و افغانستان معتقد است که جنگ افغانستان را نمی توان برنده شد و از سویی هم نباید جنگ را باخت پس تنها راه پیش رو برای خاتمه بخشیدن به این جنگ مذاکره است، اما به دلیل پیروزیت های گسترده میدانی این گروه هیچ تمایلی به توقف جنگ ندارد.

مذاکره و مصالحه تنها راه جنگ افغانستان

با این حال مصالحه تنها راهکار باقی می ماند که برای تحقق این امر باید نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند تا پیش شرط طالبان برای تحقق گفت گوهای صلح اجرا شده باشد، اما از سوی هم ممکن است که طالبان بار دیگر این کشور را کاملا به تصرف خود درآورند.

کوگلمن اضافه کرد: به همین دلیل هم خروج نیروهای خارجی پیش شرطی غیر قابل قبول است، اما با این وجود هنوز هم تمام راهکار ها به مصالحه در این کشور باز می شود.

وی تاکید نمود در نهایت باید منتظر ماند و از حوصله کار گرفت و آمریکا باید روی اینکه چه چیزی طالبان را به گفت وگو با دولت تشویق خواهد نمود، دولت کابل چه امتیازاتی برای طالبان در نظر دارد، چه کسانی در این کوشش ها باید سهیم باشند و از همه مهمتر اینکه آیا مذاکرات مستقیما از سوی واشنگتن صورت بگیرد و یا خیر کار کند.

چنین سیاستی به جای اینکه توسط افراد محدودی از بخش سیاست خارجی که به ارتش آمریکا مشاوره می دهند، پیش برود باید از سوی وزارت خارجه آمریکا روی دست گرفته شود، زیرا در غیر این صورت سیاست نظامی گرایی سیاست مصالحه را در مخاطره قرار می دهد.

کوگلمن ادامه داد رئیس جمهور آمریکا خواهان برنده شدن در افغانستان است پس به عنوان یک تاجر پیروز باید هنر معامله را دارا باشد و مهمتر اینکه باید بر صندلی صلح در سیاست جدید واشنگتن تمرکز کند.

کارشناس آمریکایی گفت: روند مصالحه روندی طولانی است که نتیجه آنی ندارد، اما با در نظر داشتن روند صلح کلمبیا که بعد از چند دهه جنگ و درگیری سال گذشته به توافق دست یافتند، آن را می توان الگوی بهتری برای افغانستان از تکرار سناریوی ویتنام دانست.

.

ما را درتلگرام، فیسبوک و توییتر دنبال کنید

منبع: تسنیم
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 380

به "تشدید جنگ در افغانستان تکرار سناریوی ویتنام است، دولت کابل موازنه قدرتمندی در مقابل طالبان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید جنگ در افغانستان تکرار سناریوی ویتنام است، دولت کابل موازنه قدرتمندی در مقابل طالبان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید