بیانیه وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در مورد ایران

به گزارش مجله آراد، به گزارش خبرنگاران به نقل از وب سایت رسمی دولت انگلیس، در پی اعلام رسمی تهران مبنی بر توقف اجرای پروتکل الحاقی، وزرای خارجه سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه ای خواهان بازگشت از تمامی اقداماتی شدند که به گفته آنها منجر به کاهش شفافیت فعالیت های هسته ای ایران خواهد شد.

بیانیه وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در مورد ایران

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

وزاری سه کشور اروپایی در بیانیه خود، اقدام ایران در مورد توقف پروتکل الحاقی را بسیار نا امید کننده عنوان نموده و مدعی شدند: اقدامات ایران به مثابه نقض بیشتر تعهداتش تحت برجام بوده و نظارت پادمانی را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.

متن بیانیه سه کشور اروپایی به توضیح ذیل است: ما، وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس عمیقاً از اقدامی که ایران امروز شروع نموده و پروتکل الحاقی و اقدامات شفاف ساز خود تحت برجام را به حال تعلیق درآورده متاسفیم. اقدامات ایران به مثابه نقض بیشتر تعهدات خود تحت برجام بوده و به شکل قابل توجهی از میزان نظارت پادمانی توسط آژانس خواهد کاست. سه کشور اروپایی به طور متحد ماهیت چنین تصمیم را خطرناک میدانند. این اقدام به شکل قابل توجهی دسترسی آژانس به سایت ها و پادمان های اطلاعاتی مرتبط را کاهش می دهد. همچنین این اقدام توانایی آژانس برای رصد و راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران و فعالیتهای مرتبط هسته ای منطبق با دستور مندرج در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد را کاهش می دهد. ما مدیر کل و دبیرخانه (آژانس) را به خاطر تلاشهای مستمر آنها برای اجرای راستی آزمایی های لازم و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران تحت برجام در شرایط فعلی، همانطور که در سفر گروسی به تهران در تاریخ 20 و 21 فوریه نشان داده شده است را تحسین نموده و حمایت کامل خود را از آنها اعلام می داریم. ما به ایران هشدار می دهیم که تمامی اقدامات شفافیت زدای خود را متوقف ساخته و به عقب بازگردانده و همکاری کامل و به موقع خود با آژانس را تضمین کند. هدف ما حفظ برجام و حمایت از تلاشهای مداوم دیپلماتیک در راستای یک راهکار مبتنی بر مذاکره است که بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات کامل خود به برجام را میسر می سازد.

گفتنی است محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان امروز اعلام نموده بود که تصمیم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعلیق اجرای پروتکل الحاقی کاملاً مطابق با متن برجام بوده و این تصمیم در راستای ادامه نقض توافق هسته ای از سوی آمریکا و ناتوانی سه کشور اروپایی متعهد در برجام بدر عمل به تعهداتشان صورت پذیرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1586

به "بیانیه وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در مورد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در مورد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید