برندگان و بازندگان کشف واکسن در بازار جهانی

به گزارش مجله آراد، خبرنگاران : اکونومیست در شماره اخیر خود به تأثیر فراوری واکسن کرونا بر ارزش سهام شرکت های عظیم و صنایع مختلف در بازار جهانی پرداخته است.

برندگان و بازندگان کشف واکسن در بازار جهانی

به گزارش خبرنگاران، نشریه هفتگی اکونومیست در شماره اخیر خود -5 دسامبر 2020- تاثیر کشف واکسن کووید19 بر بازار سهام دنیای را آنالیز نموده است.

اکونومیست در این مطلب با عنوان واکسن کرونا به مردم یاری می نماید، اما به سهام بعضی شرکت ها نه نوشته است: با انتشار اخبار پیروزیت آمیز درباره کشف واکسن، سهام فراوریکنندگان کالاهای بادوام به فروش رسیده است.

هنگامی که شرکت فایزر و بیو ن تک، دو شرکت دارویی در 9 نوامبر به صورت عمومی گفتند که واکسن کووید19 فراوریی آن ها بیش از 90 درصد موثر است، متخصصان بهداشت و درمان در سراسر دنیا جشن گرفتند. اما بازارهای سهام تنها با یک تشویق سرد واکنش نشان دادند. شاخص S&P500 -شاخص شرکت های بزرگ فناوری آمریکایی- در آن روز فقط 1.2 درصد افزایش یافت.

2 دلیل برای واکنش سرد بازار سهام به کشف واکسن

دست کم 2 استدلال قابل قبول برای این واکنش خاموش وجود دارد.

اولین دلیل احتاقتصادی این است که سرمایه گذاران از قبل انتظار چنین پیروزیتی را داشتند. اگرچه رویکرد بازارها در خصوص چشم انداز واکسن به طور مستقیم قابل اندازه گیری نیست. اما Good Judgment گروه مشاورانی که از پیش بینی کنندگان زبده برای برآوردهای آینده استفاده می نماید، یک مدل جایگزین ارائه نموده است.

این گروه مشاوران در آوریل آغاز به انتشار روزانه یک احتمال کرد مبنی بر اینکه توزیع واکسن کافی برای واکسینه کردن 25 میلیون آمریکایی تا 31 مارس 2021 فراهم خواهد شد.

هنگامی که فایزر خبر نتایج موقیت آمیز کشف و فراوری واکسن خود را منتشر کرد ، پیش بینی کنندگان این گروه، میزان این احتمال را از 53 درصد به 88 درصد رساندند. این امر نشانگر این بود که نتیجه حاصله (کشف واکسن) واقعاً غافلگیر کننده بوده است. (سهام خود Pfizer نیز با اخبار 7.7 درصد رشد کرد.)

تاریخ پیش بینی شده Good Judgement برای واکسیناسیون گسترده کووید19 در ایالات متحده

احتمال اولین توزیع 25 میلیون دُز از واکسن تأیید شده توسط FDA بر حسب درصد

اکتبر 2020 تا مارس 2021 (قرمز)

آوریل تا سپتامبر 2021 (صورتی)

این همچنین ما را به دومین دلیل احتاقتصادی درباره چرایی سیگنال های مرکب بازار سهام سوق می دهد: یک واکسن پیروز احتمالاً به شرکت هایی که از تغییرات اجتماعی ناشی از شیوع کرونا سود برده اند، یاریی نخواهد کرد.

در یک مطالعه که این نظریه را آزمایش نموده، بانک گلدمن ساکس تحلیل می نماید که هر سهام صنعتی به احتمال واکسن زودرس چگونه واکنش نشان داده است. این تحقیق نشان داد که شرکت های فن آوری که محصولات و خدمات آن ها به سرعت با محدودیت های کرونایی سازگار شدند، با بهبود چشم انداز پیروزیت واکسن، از بازار عقب مانده اند. و در نقطه مقابل، شرکت های انرژی و مواد خام در طول پاندمی متحمل سنگین ترین فشارها بودند.

نقطه مبدأ (100 واحد): ارزش سهام دنیای در 1 فوریه 2020

شرکتهایی که حداقل 10 میلیارد دلار سرمایه در بازار دنیای دارند. از بالا به پایین:

تکنولوژی و تجارت الکترونیک، رسانه ها و سرگرمی، کالاهای بادوام (+خودروسازان)، خرده فروشی ها، خدمات بهداشت ودرمان، صنایع، مشاور املاک، کالاهای اساسی، فراغت (هتل، رستوران، شرکت های هواپیمایی و مسافرتی)، امور اقتصادی و انرژی

برای گسترش این تحقیق، Good Judgement از 27 آوریل هر روز بازدهی مازاد (عملکرد نسبت به میانگین بازار) را برای همه شرکت های یادشده در سراسر دنیا با ارزش حداقل 10 میلیارد دلار محاسبه نموده ایم. سپس رابطه بین بازدهی مازاد هر شرکت و تغییرات روزانه در احتمال پیش بینی شده توسط Good Judgement -مبنی بر توزیع گسترده واکسن تا مارس 2021- را آنالیز کردیم.

و پایان برای نشان دادن میزان تأثیرگذاری، نتایج را بر اساس حوزه های شغلی مشابه به بخش های فرعی دسته بندی کردیم.

برندگان و بازندگان کشف واکسن کرونا در بازار دنیای سهام

این روش لیستی شهودی از برندگان و بازندگان ارائه می دهد. سهام هتل ها، رستوران ها و خطوط هوایی همگام با احتمال پیش بینی شده درباره زمان توزیع واکسن تغییر نموده است.

در مقابل، شرکت های فراوریکننده کالاهای بادوام - از جمله فراوریکنندگان لوازم خانگی و وسیله های ورزشی- وقتی خبر پیروزیت فراوریکنندگان واکسن منتشر می شد از بازار عقب می ماندند و وقتی محققان واکسن متحمل شکست می شدند رکورد می زدند.

سهام بخش خدمات بهداشت و درمان (شامل خود فراوریکنندگان واکسن) و شرکت های فناوری و تجارت الکترونیکی که با محدودیت های کرونایی شناور شده بودند نیز این الگو را نشان می دهند.

بازدهی نسبت به میانگین بازار به ازای هر 10 درصد افزایش احتمال پیروزیت واکسن

از 27 آوریل تا اول دسامبر 2020 بر حسب واحد درصد

با این حال، ما نتایج شگفت آور بیشتری هم به دست آوردیم. ثروت شرکت های اقتصادی، تمایل به انعکاس اقتصاد گسترده تری دارند، اما ارتباط بین پیشرفت واکسن ها و بازدهی سهام شرکت های اقتصادی به طور غیرمعمولی قوی بود (تقریباً به اندازه شرکت های فراغت بازدهی داشته است). بانک هایی که مقررات زیادی را برای وام دهی در نظر گرفته اند، در صورت بروز چنین مشکلاتی، خسارت زیادی را متحمل نمی شوند و صادرکنندگان کارت اعتباری مانند American Express از احیای سفرهای بین المللی سود خواهند برد.

در همین حال ، عملکرد سهام خرده فروشان به طرز عجیبی با اخبار واکسن ارتباط مشخصی پیدا ننموده است. وقتی فایزر نتایج خود را گفت، سهام فروشگاه های بزرگ مانند بورلینگتون ، راس و TJX افزایش یافت. با این حال، سهام هایپرهای بزرگ و فروشگاه های زنجیره ای مانند Best Buy و تارگت به میزان قابل توجهی به فروش رسید. شاید به این دلیل که سرمایه گذاران انتظار داشتند با توزیع واکسن، مصرف کنندگان با احساس امنیت سفر رفته و به سراغ سایر هزینه ها بروند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1505

به "برندگان و بازندگان کشف واکسن در بازار جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان و بازندگان کشف واکسن در بازار جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید