انتقاد پکن از بی بی سی و گزارشگرش

به گزارش مجله آراد، به دنبال ظاهراً متواری شدن یکی از خبرنگاران بی بی سی- که از سوی چین متهم به گزارشگری قلابی درباره سین کیانگ و هنگ کنگ است- به تایوان بدون اطلاع قبلی به مقامات چین، پکن بار دیگر به این رسانه حمله و از آن انتقاد کرد.

انتقاد پکن از بی بی سی و گزارشگرش

به نقل از شبکه خبری راشا تودی، هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن صحبت در نشست مطبوعاتی، از رفتار بی بی سی و خبرنگار آن جان سودوُرث (شا لی) انتقاد کرد.

وی ضمن تأیید اخبار پیشین گلوبال تایمز مبنی بر درخواست پناهندگی سودوُرث به تایوان، گفت: می خواهم بار دیگر اعلام کنم که به تازگی متوجه شدیم شا لی بدون خداحافظی رفته و من نمی دانم چه اتفاقی افتاده است. وی به شکل غیرعادی کشور را ترک کرده و تشریفاتی را که یک شهروند خبرنگار خارجی باید پیش از ترک سمت نسبت به آن ها اقدام کند، انجام نداده است.

سودوُرث، خبرنگار بی بی سی که مدت 9 سال است درباره مسائل چین به گزارشگری می پردازد، به تایوان نقل مکان کرده و می گوید گزارشگری او و تیمش با وجود فشار وارده از سمت چین، غیرممکن است. بی بی سی در بیانیه ای اظهار داشت: این گزارشگر به افشای حقایقی پرداخته که مقامات چینی نمی خواهند جهان از آن ها مطلع شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد مردم در سین کیانگ برنامه دارند از این روزنامه نگار و بی بی سی به خاطر افترا به این منطقه، شکایت کنند و افزود این اقدام ارتباطی با دولت در پکن ندارد.

اوایل سال 2021، پس از لغو مجوز شبکه خبری تلویزیون کابلی CGTN در بریتانیا، پکن نیز پخش بی بی سی در چین را با وجود آنکه دسترسی به آن تنها در مکان های خاص نظیر هتل ها ممکن بود، ممنوع کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1698

به "انتقاد پکن از بی بی سی و گزارشگرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد پکن از بی بی سی و گزارشگرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید