اتحادیه اروپا: پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد

به گزارش مجله آراد، یک سخنگوی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه گفته پایبندی این اتحادیه به برجام به پایبندی ایران به توافق هسته ای حاصل شده در سال 2015 بستگی دارد.

اتحادیه اروپا: پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آراد، یک سخنگوی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه (13 آبان/4 اکتبر) اعلام نمود این اتحادیه هنوز به توافق هسته ای با ایران (موسوم به برجام) پایبند است.

ماجا کوچیانیک، سخنگوی کمیسیون اروپا گفته که برجام مربوط به امنیت ما است و توافقی نیست که فقط برای امنیت منطقه و اروپا اهمیت داشته باشد، بلکه برای امنیت کل جهان است.

به نوشته آسوشیتدپرس، این سخنگوی کمیسیون اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت که پایبندی اتحادیه اروپا به توافق به پایبندی کامل ایران وابسته است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، کوچیانیک درباره سخنان امروز علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم اظهارنظر کرد. او گفت از اعلانیه ایران آگاه است اما برای اظهارنظر درباره آن منتظر تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد ماند.

رئیس سازمان انرژی اتمی امروز دوشنبه از راه اندازی زنجیره 30 تایی سانتریفیوژهای IR-6 اطلاع داد او گفت: طی 2 ماه، 15 سانتریفیوژ نسل جدید راه اندازی شده که کار بسیار بزرگی است و امروز شاهد راه اندازی زنجیره 30 تایی ماشین های سانتریفیوژ IR6 هستیم.

سخنگوی کمیسیون اروپا که در جمع مجله آراد در بروکسل حضور داشت گفت: ما از ایران خواسته ایم بدون تأخیر این گام ها را به عقب برگردانده و از برداشتن گام های دیگری که به تضعیف توافق هسته ای منجر می گردد خودداری کند.

این سخنگوی کمیسیون اروپا ضمن بیان اینکه اتحادیه اروپا کماکان به توافق هسته ای پایبند خواهد بود گفت: اما ما همیشه تأکید نموده ایم که تعهد ما به توافق هسته ای به پایبندی کامل ایران [به این توافق] وابسته است.

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته به وعده های خود برای جبران خروج واشنگتن و برخوردار کردن ایران از مزایای این توافق عمل ننموده اند.

با گذشت یک سال و محقق نشدن وعده های اروپا، شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه ای روز 18 اردیبهشت ماه امسال (در سالگرد خروج آمریکا) به طرف های توافق هشدار داد در صورتی که ظرف 60 روز به تعهدات خود در زمینه های نفتی و بانکی عمل نکنند ایران طبق مفاد برجام، از تعهدات خود ذیل این توافق خواهد کاست.

از آن موقع به بعد ایران در سه گام از تعهدات خود در توافق هسته ای کاسته است.

اولین گام ایران در کاهش تعهدات، عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی شده بود که در تاریخ هجدهم اردیبهشت اعلام شد. گام دوم روز شانزدهم تیر و با بیانیه ای دولت مبنی بر افزایش سطح غنی سازی از 3.67 درصد اجرا شد.

گام سوم ایران برای کاهش و توقف بعضی تعهدات ذیل برجام که از شهریور آغاز شد، بیشتر مربوط به برداشتن محدودیت ها روی فعالیت های تحقیق و توسعه (R & D) از جمله توسعه و راه اندازی نسل جدید سانتریفیوژها در تاسیسات غنی سازی اورانیوم بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 562

به "اتحادیه اروپا: پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: پایبندی ما به برجام به پایبندی کامل ایران بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید