آنکارا در سوریه به دنبال ایجاد منطقه حائل ، ترکیه اروپا را بخاطر مخالفت با تجاوز نظامی اش تهدید به گشودن مرز های خود به روی مهاجران نموده است

به گزارش مجله آراد، تحلیلگر مسائل بین الملل گفت: پیشتر طرح ایجاد منطقه حائل یا منطقه امن از سوی آنکارا ارائه شده بود، ولی با رضایت و موافقت هیچ کدام از متحدان ترکیه و کشورهای غربی روبرو نشد.

آنکارا در سوریه به دنبال ایجاد منطقه حائل ، ترکیه اروپا را بخاطر مخالفت با تجاوز نظامی اش تهدید به گشودن مرز های خود به روی مهاجران نموده است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

شعیب بهمن کارشناس و تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت وگو با ، درباره عملکرد متناقض آنکارا مبنی برحضور در مذاکرات روند آستانه به عنوان یکی از طرف های عضو و تجاوز نظامی به خاک سوریه اظهار کرد: مذاکرات روند آستانه راه چارهی است که در زمان آغاز بحران سوریه، آنکارا بر آن تاکید و پافشاری می کرد. در طول تمام سال های گذشته همیشه طرح ایجاد منطقه حائل یا ایجاد منطقه امن از سوی آنکارا ارائه شده بود، ولی اساسا با موافقت هیچ کدام از متحدان ترکیه روبرو نشده بود.

او ادامه داد: در نتیجه این طرح را ترکیه نتوانست با رضایت و حمایت کشور های منطقه به ویژه کشور های غربی پیش ببرد، در حال حاضر قطعا اقدامی که ترکیه انجام داده است مغایر با مذاکرات آستانه و اساسا مغایر با یافتن هر نوع راه چاره سیاسی برای بحران سوریه است. در شرایط فعلی اقدام ترکیه می تواند روند مخربی بر رایزنی های سیاسی و حل و فصل مسئله سوریه به واسطه راه های مسالمت آمیز داشته باشد.

او با اشاره به سکوت سازمان های بین الملل مطرح کرد: این مسئله از لحاظ حقوقی کاملا ابعاد مشخصی دارد، به این معنا که از لحاظ حقوق و قواعد بین الملل اقدامی که ترکیه به آن دست زده است ، تجاوز آشکار به یک کشور مستقل محسوب می گردد.

بهمن با بیان اینکه اقدام اخیر آنکارا تجاوزی آشکار به حریم است، اضافه نمود این اقدام از لحاظ حقوق بشری نیز منجر به کشتار انسان های بی گناه می گردد، ولی واقعیت این است که در شورای امنیت سازمان ملل معادلات قدرت و تعاملات کشور ها با یکدیگر است که معین نماینده تصمیمات در این شورا می گردد.

او شرح داد: در نتیجه با توجه به روابطی که ترکیه با بعضی از اعضای شورای امنیت وجود دارد و رایزنی هایی که در این خصوص انجام گرفت این شورا نتوانست بیانیه ای در این مورد صادر و به صورت همه جانبه ای اقدام آنکارا را محکوم کند ،در حقیقت کشور هایی که عضو شورای امنیت بوده اند همگی به طور متحد این اقدام ترکیه را محکوم و آن را خلاف موازین بین الملل اعلام کردند.

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به ورود عناصر داعشی به اروپا در پی اقدام اخیر آنکارا مطرح کرد: درباره سرنوشت آینده زندانیان داعش و افرادی که در اردوگاه ها بودند تحلیل های جدی وجود دارد واقعیت این است که اگر تجاوز ترکیه به خاک سوریه منجر به آزاد شدن و گسیل شدن عناصر داعش به سمت قاره اروپا گردد چند گزینه برای آن ها وجود خواهد داشت.

او تشریح کرد: اول احتمال این وجود دارد که این عناصر در داخل سوریه همچنان باقی بمانند و فعالیت خودشان را در نواحی مختلف سوریه ادامه دهند و دوم اینکه مناطقی که هم اکنون کانون درگیری و از نقاط کشمکش و تنش است مانند کشور هایی همچون لیبی و شمال آفریقا مهاجرت نمایند و درآنجا فعالیت های مخرب خود را ادامه دهند یک گزینه دیگر هم وجود دارد و آن اینکه آن ها به سمت کشور های اروپایی روانه شوند و این سناریو قاعدتا بدترین سناریو برای کشور های غربی است و تا جایی که امکان داشته باشند سعی می نمایند از وقوع آن جلوگیری نمایند.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: رئیس جمهور ترکیه به صراحت اعلام نموده است که کشور های اروپایی اگر بخواهند در برابر اقدام ترکیه ایستادگی نمایند و به مخالفت برخواسته در آن صورت آنکارا در اقدامی تلافی جویانه مرز های خود را به روی مهاجران باز می نماید و اجازه می دهد گروه های زیادی از این مهاجران به سمت کشور های اروپایی حرکت نمایند.در نتیجه این به عنوان یک کارت بازی و به نوعی کارت برنده در دست دولت ترکیه و رئیس جمهور این کشور قرار گرفته است و به نظر می رسد که نوع کنش و واکنش کشور های مختلف می تواند در آینده این گروه از اعضای داعش تاثیرگذار باشد.

بهمن با اشاره به مثلث استراتژیکی که شامل ادلب، حلب و حما می گردد و ترکیه در صدد است این مناطق را به اشغال خود در بیاورد اظهار کرد: ترکیه طرحی دارد و این است که به موازات خطوط غربی خود با سوریه بتواند در عمق خاک این کشور پیشروی کند و این مناطق را تحت کنترل خود در بیاورد.

او ادامه داد: قاعدتا اگر آنکارا بخواهد پا را فراتر از این بگذارد با واکنش های بین الملل روبرو خواهد شد و عملا نمی تواند چنین طرحی را پیش ببرد به خصوص که درباره پیشبرد طرح کیلومتری هم این کشور با چالش های متعددی روبرو است و به راحتی نمی تواند طرح منطقه حائل را به اجرا دربیاورد؛ بنابراین طرح هایی که از سوی دولت این کشور عنوان می گردد از روی بلند پروازی رئیس جمهور ترکیه ناشی می گردد و یا عموما به دلیل تهدید ها افراد یا رسانه های مختلف عنوان می گردد.

کارشناس مسائل بین الملل در تشریح سفر عمران خان به تهران و اهداف و دستاورد های این سفر همچنین برآورد ها در مورد میانجگری کردن او میان تهران و ریاض توسط اسلام آباد، خاطر نشان کرد: در جریان این سفر هم مسائل دو جانبه مورد توجه قرار گرفته و هم مسائل منطقه ای در سرانجام مذاکرات قرار گرفته است پیش از این اعلام نیز شده بود که هم دولت آمریکا از پاکستان خواسته بود که به میانجی گری بپردازد و هم سعودی ها از مقامات پاکستانی خواسته بودند که این نقش را بر عهده بگیرد.

او ادامه داد: بنابراین با توجه به شرایطی که بر منطقه حاکم است و روابط مساعد و مطلوبی که اسلام آباد با طرف های درگیر در این تنش دارد قاعدتا می تواند بازیگر مهم و موثری در تحولات آینده در سطح منطقه ای باشد، ولی مسئله ای که نقش کشور هایی مانند پاکستان را یا پیشتر میانجی گران دیگری را که وجود داشته اند مانند فرانسه و ژاپن می تواند پررنگ کند یا نمی تواند مامویت آن ها را محقق و یا با چالش روبرو کند.

تحلیلگر مسائل بین الملل در پایان یادآور شد: اینکه طرف های مقابل تا چه حد حاضرند انعطاف پذیر باشند و در نتیجه رویکرد طرف های مقابل و اینکه خواسته آنها چیست و چگونه می خواهند در زمینه مسائل منطقه ای نقش آفرینی نمایند، آیا همچنان بر مواضع پیشین خود هستند یا حاضرند رویکرد های خود را در قبال کشور های منطقه تغییر دهند؟ اینها موارد مهمی است حتی مهم تر از اینکه چه کسی یا چه کشوری به عنوان میانجی در این میانه قرار بگیرد و اینکه بازیگران منطقه ای مانند ریاض و واشنگتن بخواهند مواضع پیشین خود را تغییر دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 515

به "آنکارا در سوریه به دنبال ایجاد منطقه حائل ، ترکیه اروپا را بخاطر مخالفت با تجاوز نظامی اش تهدید به گشودن مرز های خود به روی مهاجران نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنکارا در سوریه به دنبال ایجاد منطقه حائل ، ترکیه اروپا را بخاطر مخالفت با تجاوز نظامی اش تهدید به گشودن مرز های خود به روی مهاجران نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید