آشنایی با اسپوتنیک روسیه ، عوارض و اثرات واکسن روس ها چقدر است؟

به گزارش مجله آراد، محموله دیگری از واکسن کرونای اسپوتنیک وی روسیه وارد ایران شد تا فرایند واکسیناسیون همگانی با این واکسن ادامه داشته باشد. محصول روس ها از ابتدای واکسیناسیون همگانی در ایران مورد استفاده نهاده شد.

آشنایی با اسپوتنیک روسیه ، عوارض و اثرات واکسن روس ها چقدر است؟

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی روسیه گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرنگاران ، اسپوتنیک وی روسیه با مسائل زیادی وارد کشور شد. بنابر گفته یکی از اعضای ستاد علمی مقابله کرونای کشور یعنی حمید عمادی، این کشور یعنی روسیه توانایی فراوری حجم بزرگ و گسترده واکسن را ندارد و به همین علت واردات این واکسن متوقف شده بود. اما پس از پیگیری های فراوان محموله دیگری از این واکسن وارد کشور شد تا احتمالا واکسیناسیون بالای 65 ساله ها با این واکسن ادامه پیدا کند.

تعیین نیست محموله بعدی این واکسن چه زمانی وارد کشور می گردد. در رابطه با واکسن اسپوتنیک وی اخبار جدیدی به گوش می رسد ؛ اخباری در رابطه با اینکه نخستین واکسن خارجی خواهد بود که خط فراوری آن در ایران راه اندازی می گردد.

این خبر را علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی وزارت بهداشت و عضو شورای ساخت واکسن هفته گذشته به خبرنگاران داد. او گفت که مقدمات ساخت خط فراوری واکسن به زودی شروع خواهد شد.

به این ترتیب واکسن کرونای روس ها به زودی در ایران فراوری خواهد شد. اما اندازه اثر گذاری این واکسن چقدر است؟

آخرین ارزیابی از واکسن روس ها

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (RDIF) روز گذشته در بیانیه ای رسما خاطرنشان کرد آخرین تحقیقات در رابطه با این واکسن نشان داد که 94.3 درصد اثرگذاری دارد.

در این بیانیه آمده است: یک مطالعه کارایی مطابق با دستورالعمل های سازمان دنیای بهداشت در بیش از 5 هزار نفر در بحرین انجام شد. کارآیی کلی بیش از 14 روز پس از تجویز دوز دوم 94.3 درصد تخمین زده شد.

این اثرگذاری 14 روز بعد از تزریق دوز دوم ارزیابی شده است.

این واکسن برای استفاده اضطراری در هند هم مجوز گرفته است. یک ژوئن محموله دیگری از این واکسن به هند صادر شده بود.

ماهیت اسپوتنیک

اسپوتنیک وی به وسیله مرکز ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا در روسیه ساخته شد و اولین واکسن کرونا بود که مورد استفاده نهاده شد. البته بعضی از عوارض جانبی رایج گزارش شده در آزمایشات بالینی و بعلاوه بحث و جدال در خصوص نگرانی های احتمالی ایمنی واکسن هنوز وجود دارد.

واکسن اسپوتنیک در 64 کشور دیگر تایید شده است از جمله ایران، هند و آرژانتین. البته این واکسن هنوز در حال حاضر در اتحادیه اروپا به وسیله آژانس دارویی اروپا در حال آنالیز است.

ماهیت اسپوتنیک وی روسیه هم کاملا تعیین است. این یک واکسن ناقل ویروسی آدنو ویروس دو بخشی به تعداد می رود.

ویروس آدنوویروس نوعی ویروس است که با سرماخوردگی و سایر بیماری ها ارتباط دارد. آدنوویروس ها برای دستورالعمل های DNA جهت فراوری پروتئین سنبله ای ویروس سارس-کوو-2 ((SARS-CoV-2 در بدن عمل می نمایند. سپس این امر باعث فراوری آنتی بادی علیه این پروتئین سنبله می گردد و سیستم ایمنی بدن را برای یک عفونت احتمالی آماده می نماید.

در هر دو دوز از نوع دیگری از آدنو ویروس استفاده می گردد: دوز اول با نوع 26 (Ad26) و سپس دوز تقویت نماینده با نوع 5 (Ad5). هدف از استفاده از دو نوع مختلف، کاهش احتمال ایجاد آنتی بادی در بدن علیه آدنوویروس پس از دوز اول است که می تواند دوز دوم را بی اثر کند.

عوارض جانبی شایع

تجزیه و تحلیل موقت داده های کارآزمایی بالینی فاز 3 که ژرونال لنست منتشر شده گزارشی از کارایی و ایمنی واکسن را نشان می دهد. بر اساس داده ها ، شایع ترین عوارض جانبی واکسن عبارتند از:

احساس یک بیماری شبیه آنفولانزا

سردرد

خستگی

درد در محل تزریق

این عوارض مشابه واکسن های فایزر، مدرنا و جانسون است.

البته همچون سایر واکسن ها، برای واکسن اسپوتنیک هم در مواردی عوارض خطرناکی ذکر شده است که این عوارض عبارتند از: ترومبوز ورید عمقی ، سکته مغزی خونریزی دهنده و فشار خون بالا.

با این حال ، طبق این مقاله ، کمیته نظارت بر داده های مستقل تأیید نموده است که هیچ یک از این موارد مربوط به واکسن نبوده است.

هنوز بحث و جدال مهمی در خصوص واکسن وجود دارد.

یکی از دلایل شک و تردید نسبت به اسپوتنیک این است که روسیه خیلی زود و شتابزده واکسن ساخت خود را تایید کرد.

اخیرا کشور برزیل استفاده از این واکسن را رد نموده بود چرا که تحقیقات در رابطه با آن نشان داده بود آدونوویروس موجود در آن احتمال تکثیر کمی دارد. اندکی پس از آن ، مرکز ملی گامالیا بیانیه مطبوعاتی را منتشر و ادعاهای برزیلی ها را رد کرد گفت تصمیمات برزیل درباره اظهارنظر درباره این واکسن سیاسی است.

با این حال هنوز منابع مختلف از عدم شفافیت دولت روسیه درباره این واکسن انتقاد می نمایند. گفته می گردد این واکسن برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است خطرناک باشد.

با تمام این تفاسیر هم اکنون واکسن اسپوتنیک وی از مهم ترین واکسن های موجود در دنیا است که در مقیاس گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

واکسن اسپوتینک در کنار سایر واکسن ها نقش عمده ای در کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا ایفا خواهد نمود.

هیلدا حسینی خواه / خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: aradbld.ir شناسه مطلب: 1848

به "آشنایی با اسپوتنیک روسیه ، عوارض و اثرات واکسن روس ها چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با اسپوتنیک روسیه ، عوارض و اثرات واکسن روس ها چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید